0,00złTwoje zakupy
 

Kategorie

szukaj

Kostka brukowa

   Chcesz stworzyć w swoim domu trwały podjazd, nietypowy chodnik, lub piękny taras? Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie jesteś już na dobrej drodze. Nowoczesne kostki brukowe, płyty tarasowe lub zielone parkingi sprawią że każdy ogród będzie wyglądał pięknie. Są uniwersalne, trwałe a różnorodność wzorów kolorów i sposobów wykończenia powierzchni sprosta bardzo różnym gustom. 

   Na naszej stronie znajdziesz pełną ofertę produktów firmy Bruket, W przygotowaniu oferta firmy Polbruk. Jako duży odbiorca mamy bardzo dobre warunki handlowe co pozwala nam być jednym z najbardziej konkurencyjnych sprzedawców na małopolskim rynku. Dysponujemy własnymi samochodami HDS więc transport i rozładunek materiałów budowlanych nie stanowi problemu. Przy większych zamówieniach i klientach spoza małopolski korzystamy z transportu fabrycznego by cena mogła być jeszcze niższa. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w razie pytań nasi handlowcy są do twojej dyspozycji. Jeśli nie znalajdziesz na naszej stronie interesującego cię asortymentu - zadzwoń - sprowadzimy go dla ciebie - szybko i w dobrej cenie.


   Poprawny montaż ​kostki brukowej wymaga cierpliwości, dobrego zaplanowania, i wiedzy. Nasi fachowcy zajmują się tym już od lat. Świadczymy usługi brukarskie oferując wysoką jakość i przystępne ceny. Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej. Możesz też zmierzyć się z tematem samemu i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Oto podstawowe zasady jak należy układać kostkę brukową – postępując według nich na pewno wszystko pójdzie jak z płatka:

   1. Sporządź plan. Wytycz przebieg ścieżek, obrys podjazdu lub tarasu, a następnie przy użyciu papieru milimetrowego zrób rysunek otoczenia budynku. Dobrze używać do tego ołówka, gdyż pewnie będziesz musiał trochę poeksperymentować zanim uda się stworzyć ostateczny projekt. W projekcie musisz uwzględnić odpowiednie odwodnienie - wówczas powierzchnie będą bezpieczne i trwałe. Warto również tak je ukształtować by utrzymać wodę opadową z dala od budynków. W tym celu trzeba uzyskać nachylenie w granicach 2 do 4% (na każdym metrze od 2 do 4 cm różnicy poziomu). W sytuacji kiedy nasza nieruchomość jest ulokowana w miejscu szczególnie narażonym na zalanie wodą trzeba uwzględnić to projektując większe nachylenie powierzchni i wydajniejsze odprowadzenie wody.

   2. Zastanów się jakiego materiału chcesz użyć. Do wyboru mamy kilka możliwości: Kostka brukowa,  płyty tarasowe lub ażurowe płyty parkingowe (zielony parking). Nawet proste projekty o dużych powierzchniach można ożywić stosując różne rodzaje i kolory pokrycia. Warto pamiętać że używając wyrobów z jednej „rodziny” i palety kolorów zaprojektowanej by współgrały ze sobą (np. kostka Nostalit w palecie barw Color-mix firmy Bruk-Bet) mamy pewność że uzyskana w ten sposób powierzchnia będzie estetyczna i różnorodna ale poszczególne elementy będą się ze sobą dobrze komponowały.

   3. Zamów materiały. Pamiętaj by doliczyć ok. 5% więcej materiału przy regularnych kształtach powierzchni a przy skomplikowanych, z dużą ilością krzywizn nawet 10%. Tę zasadę stosuj również gdy kupujesz inne materiały budowlane czy instalacyjne, takie jak pustaki, dachówki, cement, styropian itp.

   4. Stwórz obrys obszaru który ma zostać pokryty kostką brukową. Najlepiej użyć do tego sznurka budowlanego, rozpiętego pomiędzy słupkami sporządzonymi z kawałków drutu zbrojeniowego.

   5. Wyznacz nachylenie. Utwardzana powierzchnia powinna być nieco wyżej niż otaczający ją teren, a jeśli to niemożliwe trzeba zainstalować studzienkę ściekową która odbierze wodę opadową. Planowanie spadków zaczynamy od wyznaczenia poziomu najwyższej krawędzi planowanej powierzchni. (np. w przypadku tarasu zazwyczaj to punkt przy progu drzwi wejściowych do budynku).
Umieść słupek (drut zbrojeniowy) w najwyższym punkcie i zawiąż na nim sznurek na poziomie planowanego tarasu (lub dla większej wygody wyżej np. 10 czy 20 cm). Następnie umieść drugi słupek na zewnętrznej krawędzi tarasu i zawiąż na nim drugi koniec sznurka tak by był on napięty i wypoziomuj go przy użyciu poziomicy. Zaznacz punkt na dolnym słupku i w zależności od zakładanego spadku drugi odpowiednio niżej. Np. gdy taras ma 5 m a zakładany spadek to 3% różnica wyniesie 15 cm (3 cm x 5 = 15 cm). Zsuń sznurek do zaznaczonego niższego punktu. Sznurek wskazuje teraz nasz spadek. Takie zestawy słupków warto zrobić na tyle gęsto by móc precyzyjnie wyznaczyć płaszczyznę.

   6. Kolejny krok to usunięcie podłoża z przestrzeni którą będziemy pokrywać kostką brukową lub płytami tarasowymi. Musimy zastanowić się jak będziemy użytkować nasz teren. Jeśli przeznaczony będzie dla ruchu pieszego i lekkich samochodów osobowych – wystarczy wybrać ok. 25 cm podłoża jeśli pod ciężki ruch kołowy musi to być ok. 50 cm. Obszar wykopu musi być większy niż obszar planowanego tarasu czy parkingu o ok. 20 cm z każdej strony, tak by można wygodnie osadzić obrzeża.

   7. Zainstaluj na półsuchej zaprawie cementowej obrzeża. Pamiętaj by podłoże pod spodem było odpowiednio utwardzone żwirem lub kamieniem łamanym frakcji 16-32. Jeśli planujesz zamiast obrzeży lub palisady betonowej zrobić obrzegowanie powierzchni przy użyciu plastikowych obrzeży typu Ekoboard lub aluminiowych Aluboard pomiń ten krok.

   8. Następnie wsyp warstwę podbudowy z kamienia łamanego lub żwiru frakcji 16-32 (gruba frakcja zapewni prawidłowe odprowadzenie wody). Tak powstałą podbudowę należy zagęścić zagęszczarką. Jeśli warstwa podbudowy przekracza 15 cm wsypuj i zagęszczaj stopniowo warstwami grubości 15 cm (kolejną syp po zagęszczeniu poprzedniej). Należy uzyskać poziom -10 cm w stosunku do planowanego poziomu tarasu (przy założeniu że nasza kostka brukowa ma 6 cm grubości – czyli 6 cm to grubość kostki, 4 cm podsypka – tzw. Zerówka).

   9. Wsyp warstwę „zerówki” – kruszywa o frakcji 2-4 mm lub piasek. Warstwa zerówki powinna mieć 5 cm. Powierzchnię warstwy należy wyrównać przeciągając łatą po wcześniej ustawionych listwach, tak by uzyskać poziom -5 cm w stosunku do zakładanej powierzchni tarasu (dla koski brukowej grubości 6 cm).

   10. Na tak przygotowanej powierzchni można już układać kostkę brukową. Ważne by nie chodzić po podbudowie. Kostki układamy rzędami dłuższą krawędzią w poprzek planowanego kierunku ruchu. Trzeba na bieżąco sprawdzać czy rzędy układają się prosto. Poziom na tym etapie powinien być ok. 1 cm wyższy niż docelowy. Spoiny pomiędzy kostkami należy na bieżąco wypełniać piaskiem (rozsypując po powierzchni i zamiatając umieszczać go w spoinach)

   11. Po ułożeniu powierzchnię należy zamieść z pozostałości piasku i zagęścić lekką zagęszczarką do osiągnięcia żądanego poziomu.

   Porady:
• Przy gliniastej glebie która może być szczególnie niestabilna warto wyłożyć dno i boki wykopu geowłókniną stabilizującą przed wysypaniem podbudowy.
• Przed zagęszczeniem podbudowę warto zwilżyć wodą.

   Środki ostrożności:
• Pamiętaj, aby nosić okulary ochronne podczas cięcia elementów z betonu. Podczas cięcia powstaje dużo pyłu betonowego, którego wdychanie może być szkodliwe.
• Należy zachować ostrożność podczas korzystania z narzędzi, takich jak zagęszczarka. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta materiałów budowlanych których używasz i przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa.
• Upewnij się że w miejscu wykopu nie przebiegają elektryczne przewody zasilające, gazociągi, wodociągi itp.

   Pamiętaj – powyższa instrukcja układania kostki brukowej to tylko ogólne wskazówki. Przed przystąpieniem do pracy zapoznaj się z zaleceniami producenta kostki brukowej, płyt tarasowych lub ażurowych płyt parkingowych!

 

Zapoznaj się z naszą ofertąKontakt oraz mapa dojazdu

32-410 Dobczyce
ul. Rzeźnicza 14b

generalbud2@interia.pl

kom 519 805 902

biuro 012 271 00 90

Zobacz nas na mapie Google